SON HABERLER

Tonya İlçesine Meslek Yüksek Okulu Açılıyor

Paylaş

Trabzon’un Tonya ilçesinde 16 yıldır yapımı planlanan Meslek Yüksekokulu sevdası nihayet gerçekleşiyor.

Başkan Ahmet Kurt, “Bina yapmak istedik, inanılmaz işlerle karşılaştık, bazı zihniyetler ‘ahlaksızlık olur’ diye halkı etkilemeye çalıştı. Bir sürü yol denedik olmadı. Sonunda bazılarını, göz yumduğumuz bazı konularda artık kanunları uygulayacağız diye tehdit bile ettik. Sonunda sorunu aştık, Tonya yüksekokula kavuşacak” dedi.

YER İSTEDİLER SORUN BAŞLADI!

Trabzon’a 68, Karadeniz sahil yoluna ise 18 kilometre uzaklıkta bulunan Tonya ilçesinde 1996 yılından beri Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne (KTÜ) bağlı yüksekokul açılması için çalışmalar yapıldığını kaydeden Belediye Başkanı Ahmet Kurt, “İlk önce bu kararın alınması için yıllarca bekledik, nihayet bir yıl önce KTÜ Senatosu’ndan bu karar çıktı. Ancak bizden yer istediler, sorun da bundan sonra başladı” dedi. Belediye hizmet binası, İmam-Hatip Lisesi ve bir ilköğretim binasını yüksekokul yapmak istediklerini ancak teknik olarak kabul olmadığını kaydeden Başkan Kurt, yeni bir bina yapmak için maddi destek bulamadıklarını, işadamlarının da ilgi göstermediğini söyledi.

Sonunda TOKİ ile çözümü bulduklarını kaydeden Başkan Ahmet Kurt, “TOKİ’ye yer tahsis ettik, buradan alacağımız para ile yüksekokul yapma kararı aldık. Ancak inanılmaz bir durumla karşılaştık. Belediyeye ait Karşular Mahallesi’nde arazi üzerine yapılacak olan 96 konut için müracaatlar başladı ama halk ilgi göstermedi, şaşırdık. 73 bin TL’ye mal olacak, asansörlü, kaloriferli, çocuk parkı, otopark ve yeşil alana sahip 15 yıl ödemeli konutlar için nedense bazıları inanılmaz spekülasyonlar yaptı. Bazıları ‘belediye para kazanacak’ dedi, bazıları ‘Buraya yüksekokul yapacaklar, ilçemize ahlaksızlık gelecek’ diyerek halkı etkiledi” dedi.

YASAL SINIRLAR İÇİNDE TEHDİT ETTİ!

TOKİ konutlarına başvuruların az olması üzerine halkla bire bir görüşmeye başladıklarını anlatan Ahmet Kurt, şunları söyledi; “Vatandaş, bazıları siyasi rakiplerimiz, bazıları ise kötü fikirli insanların çıkardığı bu söylentilerden etkilenmiş. Tek tek anlattık. Söylentileri çıkaranları ise yasal sınırlar içinde tehdit ettik. Mesela burası küçük yer olduğu için göz yumduğumuz bazı kuralları uygulamaya sokacağımız söyledik. İmardan yol işgaline, esnaf kurallarına kadar hepsini uygulayacaktık, kararlıydım. Sonra onlar geri adım attı, halk gerçeği anladı, 96 konut için de başvuru yapıldı. Şimdi TOKİ arsa parasını bize verecek, biz de yüksekokul yapıp önümüzdeki yıl eğitime açacağız” dedi.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın